MEHMET USTA' YA DAİR

1944 yılında Konya'nın Kadınhanı ilçesinde doğdum. 1959-61 yılları arasında Altınova Devlet Üretme Çiftliğinde görev yaptım. Askerlik öncesi kısa bir dönem İstanbul'da çalıştım. 1964-68 arası İstanbul'da askerlik görevimi yerine getirdikten sonra bir süre Niğde'nin Bor ilçesinde etliekmek ustası olarak çalıştım. Daha sonra memleketim olan Kadınhanı'na dönüş yaptım. Etliekmekçilik işini burada devam ettirdim. Ramazanlarda da Tahinli Pide yapmaya başladım.

1974 yılında Konya'ya yerleştim. Kayalıpark civarında çıkrıkçılar içindeki Örnek Lokantası'nı devren satın aldım. Ramazanlarda Tahinli Pideci, diğer 11 ayda etliekmekçi olarak 1995 yılına kadar mesleğime burada devam ettim.

İşlettiğim dükkanın istimlak edilerek yıkılması sebebiyle aynı sokakta, yıkılan dükkanımın karşısında bulunan Ulusoy İş hanı'nın içinde yeni yer açtım. 1995 yılından bu yana aynı yerde oğlumla beraber mesleğimi devam ettirmekteyim. 11 ay etliekmek ve ızgara çeşitleri ağırlıklı olarak lokantacılık, ramazanlarda ve ramazan harici de her Perşembe günleri Kadınhanlı Mehmet Usta adı altında Tahinli Pide imalat ve satışı yapmaktayım.

Saygılarımla... Mehmet YEMENİCİ